Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Články - nové informácie
10.05.2023
Vytvoriť a stiahnuť identifikačné údaje ORP
Vytvorenie a následné stiahnutie identifikačného súboru ORP.V tomto súbore sa náchádzajú vaše údaje o firme, sídle ako aj adrese prevádzky.Každú zmenu... čítať celé
10.05.2023
Vytvoriť a stiahnuť autentifikačné údaje ORP
Vytvorenie a následné stiahnutie autentifikačného súboru ORP.V tomto súbore sa náchádza digitálny podpis daňového úradu.Platnosť tohto súboru je vždy ... čítať celé
13.09.2022
Aplikácia Pokladnica končí k 17. októbru 2022
Aplikácia Pokladnica končí k 17. októbru Nová aplikácia VRP 2 k 17. októbru tohto roka definitívne nahradí doterajšiu aplikáciu Pokladnica. V ... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
 1. Úvod
 2. Články - nové informácie
 3. Od budúceho roka sa budú platby v hotovosti v obchode zaokrúhľovať.
Od budúceho roka sa budú platby v hotovosti v obchode zaokrúhľovať.
07.07.2021

Od budúceho roka nám z peňaženiek začnú miznúť jedno a dvojcentové mince. Nákupy v hotovosti budú obchody povinne zaokrúhľovať na päťcentovky.

   Platiť najmenšími mincami sa však bude dať aj naďalej. Nové zaokrúhľovanie cien, ktoré má vytlačiť malé mince z obehu, schválila vláda v novele zákona o cenách. Potvrdiť ho ešte musí parlament.

Čo sa zmení:  

 Keď parlament odobrí vládny návrh, od budúceho roka sa budú hotovostné platby v obchodoch zaokrúhľovať na päťcentovky podľa matematického princípu. To znamená, že nákup za 12,42 eura zákazník v hotovosti zaplatí sumou 12,40 eura. Ak by bola suma 12,48 eura, cena by sa zaokrúhlila nahor, teda na 12,50 eura.

 Zaokrúhľovanie sa nebude týkať platieb kartou. Cieľom tohto opatrenia je totiž vytlačiť z obehu malé jedno- a dvojcentové mince. Nie sú medzi ľuďmi populárne, no najmä je s nimi práca a tá znamená náklady.

To zaťažuje obchodníkov, banky aj Národnú banku Slovenska (NBS), ktorá mince vydáva. Ak sa podarí vytlačiť veľkú časť drobných mincí z obehu, obchodníci budú bankám platiť menej na poplatkoch za ich spracovanie. NBS zase ušetrí na ich vydávaní.

Mince v číslach:

 • NBS od roku 2009 emitovala viac ako 580 miliónov 1- a 2-centových mincí v hodnote približne 8 miliónov eur.
 • Toto množstvo predstavuje takmer 64 % z celkového počtu emitovaných euromincí všetkých nominálov, ale len približne 4 % hodnoty mincí.
 • Máme ich toľko, akoby každý obyvateľ Slovenska mal v peňaženke 41 dvojcentových mincí a 64 jednocentových mincí.

 Dosah na ľudí:

NBS prepočítala, že dosah na domácnosti by mal byť mesačne nula až dva centy. „Obzvlášť v prípade skupiny najzraniteľnejších spotrebiteľov s nízkym príjmom, ktorí nakupujú menej často, platí, že by na nich zavedenie zaokrúhľovania cien nemalo žiaden pozorovateľný dosah,“ tvrdí centrálna banka v analýze, ktorú k úvahám o vytlačení malých mincí z obehu pripravila pred dvomi rokmi. Práve ľudia s menším príjmom totiž nakupujú menej často.

 • Zákazníci obvykle podľa prieskumov, ktoré zozbierala NBS, nakupujú zhruba každý druhý deň, no potom robia veľký rodinný nákup. Keďže zaokrúhľovať sa bude len konečná cena nákupu plateného v hotovosti, vplyv bude minimálny.
 • Rozdiel si však všimne človek kupujúci jednu položku, napríklad alkoholu, ktorý má baťovskú cenu končiacu sa 99 centmi. Vtedy jeden cent doplatí z dôvodu zaokrúhľovania len na jednej položke.
 • Ľudia by si mali zmenu všimnúť hlavne na ľahšej peňaženke. Kto chce jedno- a dvojcentovkami naďalej platiť, urobiť tak môže, obchodníci budú musieť tieto mince prijať.
 • Slovensko už skúsenosť s vytláčaním najmenších mincí z obehu má. V roku 2004 sa takto začali vytrácať z obehu 10- a 20-halierové mince. Zmena sa zaviedla bez problémov.

Čo čaká obchodníkov:

 • Do konca roka si budú musieť dať aktualizovať e-kasu, čo ich môže stáť podľa rezortu financií od 30 do 60 eur na jednu kasu. Týka sa to 78,5-tisíca podnikateľov, ktorí používajú viac ako 143-tisíc pokladníc.
 • Ak používajú virtuálnu registračnú pokladnicu, náklady nebudú mať. Bude ich mať Finančné riaditeľstvo SR, odhadujú sa na 105-tisíc eur.
 • Obchodníci na druhej strane ušetria na poplatkoch v bankách za spracovanie mincí. Tie závisia od jednotlivých bánk, počtu, v prípade veľkých obchodov môžu byť nastavené dohodou.

 

Ako to bude fungovať: sedem príkladov zaokrúhľovania

 Príklad 1  – platba v hotovosti:

Nákup:

rožok štandard – 3 × 0,07 €                     …. 0,21 €

Mlieko polotučné 1 l                               …. 0,89 €

Tradičné maslo z lahodnej smotany 125 g .. 1,57 €

Chlieb pšenično-ražný konzumný 1000 g .. 0,99 €

Výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením .. 3,66 €

Zaokrúhli sa až výsledná cena nákupu, ak je platená v hotovosti, a to 3,66 € matematicky nadol, na 3,65 €. Kupujúci zaplatí v hotovosti po zaokrúhlení 3,65 €.

Ak by sa celý nákup platil platobnou kartou, výsledná platená cena sa nezaokrúhľuje a kupujúci zaplatí 3,66 €.

 

 Príklad 2  – kombinácia platby v hotovosti a stravnými lístkami:

Výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením .. 48,34 €.

Ako na to: Kupujúci chce zaplatiť dvomi stravnými lístkami v hodnote 3,83 €, spolu 7,66 €, a zvyšok doplatiť v hotovosti.

Stravné lístky nie sú hotovosť. Ich suma sa odpočíta z výslednej nezaokrúhlenej ceny nákupu. Zaokrúhli sa až zvyšná cena nákupu platená v hotovosti. Počíta sa  48,34 – 7,66 = 40,68 €, a to matematicky nahor, na  40,70 €.

Kupujúci doplatí v hotovosti 40,70 €. Lístkami a hotovosťou dovedna zaplatí 48,36 €.

 

 Príklad 3  – kombinácia platby v hotovosti a platobnou kartou:

Cena nákupu je 48,32 €.

- Možnosť A: Kupujúci chce zaplatiť v hotovosti 20 € a zvyšok platobnou kartou.

   Ako na to: 20 € sa odpočíta z výslednej hodnoty nákupu, t. j. 48,32 – 20 = 28,32 €. Kupujúci doplatí 28,32 € platobnou kartou bez zaokrúhlenia.

- Možnosť B: Kupujúci chce zaplatiť v hotovosti 8,32 € a zvyšok platobnou kartou.

   Ako na to: Kupujúci zaplatí 8,30 € (8,32 € sa matematicky zaokrúhli nadol) a zvyšok 40,02 € doplatí platobnou kartou bez zaokrúhlenia.

 

 Príklad 4 – reklamácia/vrátenie tovaru a služby:

Výsledná cena nákupu bola 58,42 €, platená v hotovosti, t. j. zaokrúhlená na 58,40 €.

- Možnosť A: Kupujúci reklamuje celý nákup a vracia všetok tovar z bločku/nákupu. Vrátená bude zaokrúhlená suma (tá, ktorá bola v hotovosti zaplatená pri nákupe), t. j. 58,40 €.

- Možnosť B: Kupujúci reklamuje iba jednu položku z nákupu, napr. za 8,42 €. Vrátená hotovosť sa zaokrúhli, dostane  8,40 €.

 

 Príklad 5  – platba za tovar a služby voucherom alebo predplatenou/prepaid (napr. darčekovou) kartou a s doplatkom v hotovosti:

Kupujúci nakúpi tovar spolu za 40 €.

Platí predplatenou kartou, ktorá má zostatok 25,01 eura. Pokladník vyčerpá kartu a doplatok 14, 99 € platený v hotovosti sa zaokrúhli na 15 €.

 

 Príklad 6 – Loyalty transakcie, kde kupujúci platí nazbieranými bodmi plus doplatok:

Tovar má cenu 500 bodov a doplatok je 10,72 €. Doplatok v hotovosti sa zaokrúhli na 10,70 €.

Doplatok platený bezhotovostne sa nezaokrúhli, kupujúci zaplatí 10,72 €.

 

 Príklad 7 – dobitie Prepaid karty pri pokladnici:

Ak zákazník požiada o dobitie Prepaid karty napríklad na 100,02 € a chce zaplatiť v hotovosti, nejde o nákup tovaru alebo služby, ale o „inú finančnú transakciu“. Tá sa pre potreby tohto zákona nepovažuje za platbu kupujúcim za tovar.

 

Zdroj: MF SR

Naši partneri

 


 

KasCom
 • Pokladnice
 • Fiškálne tlačiarne
 • POS systemy
 • Váhy
 • Snímače čiarového kódu
Naše služby
 • Poradenstvo
 • Inštalácie
 • Optimalizácia
 • Opravy
 • Servisné služby
Kontakty
Pokladne OnLine
KasCom © 2021
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk